Pros kommunikationstjänster | Fackförbundet Pro
Open menu
  • Pros andra webbtjänster
Pro+

Pros kommunikationstjänster

Kommunikationsenheten betjänar media i frågor om Pros verksamhet, kommunikation, publikationer och nyheter. Kommunikationschef Jaana Aaltonen ansvarar för Pros kommunikation.

 

Vi ber dig i första hand vara i kontakt med kommunikationstjänsterna enligt ansvarsområde.

Kontaktuppgifter

Jaana Aaltonen
kommunikationsdirektör
09 1727 3246, 050 336 6286
jaana.aaltonen@proliitto.fi

Riitta Nieminen
kommunikationschef
040 773 6591
riitta.nieminen@proliitto.fi

Katja Palhus (ledig till 31.8.2020)
chefredaktör
webbkommunikation
09 17273 278, 040 564 0767
katja.palhus@proliitto.fi

Nina Tuomainen (vikarie till 31.8.2020)
chefredaktör
050 462 1116
nina.tuomainen@proliitto.fi

Henrik Haapajärvi
expert i närings- och miljöpolitikärenden, frånvarande till 1.7.2021
09 1727 3764, 050 339 2604
henrik.haapajarvi@proliitto.fi

Antti Malste
ansvarig för samhällsrelationer, kontaktperson till media
050 441 8495
antti.malste@proliitto.fi

Antti Sadinmaa
informatör
040 522 8852
antti.sadinmaa@proliitto.fi 

Susanne Paetau
informatör (information på svenska)
09 1727 3559, 050 514 5073
susanne.paetau@proliitto.fi

Elli Ravantti
kommunikationsassistent
050 449 8146
elli.ravantti@proliitto.fi

Päivi Vuorivirta
kommunikationsexpert
09 1727 3639, 040 583 8561
paivi.vuorivirta@proliitto.fi